Manchester United áno, Dunajská Streda nie. Čo hovoria pravidlá UEFA a ako im vyhovieť

DAC vlani neprešiel v Európe cez prvú prekážku. V tomto roku si v európskych pohároch vôbec nezahrá.
DAC vlani neprešiel v Európe cez prvú prekážku. V tomto roku si v európskych pohároch vôbec nezahrá. (Autor: TASR)
Titanilla Bőd|1. júl 2025 o 15:35

UEFA prvý raz vylúčila kluby pre konflikt záujmov, jeden z nich je DAC.

BRATISLAVA. Futbalisti Dunajskej Stredy síce vyhrali v play-off o účasť v Konferenčnej lige, no s veľkou pravdepodobnosťou si ju nezahrajú.

Európska futbalová únia (UEFA) klub vylúčila zo súťaže vzhľadom na pravidlá, ktoré neumožňujú dvom klubom s rovnakým vlastníkom štartovať v rovnakej súťaži.

DAC sa proti verdiktu odvolal, ale je nepravdepodobné, že na Športovom arbitrážnom súde (CAS) uspeje.

Ako sa to začalo?

Pravidlá o vlastníctve viacerých klubov existujú v rámci UEFA už takmer štvrť storočia.

Aj teraz citovaný článok 5 bol zakomponovaný do predpisov UEFA v roku 2001. Stalo sa to potom, čo v sezóne 1998/99 sa do pohára UEFA kvalifikovali Slavia Praha aj AEK Atény. Majiteľmi oboch celkov bola anglická spoločnosť Enic, ktorá vlastnila aj Tottenham.

UEFA rozhodla, že v súťaži nemôžu štartovať dva kluby, ktoré majú spoločného majiteľa. Enic vynaložil 1,3 milióna libier, aby sa odvolal na športovom arbitrážnom súde (CAS).

Kluby napokon mohli štartovať v pohári UEFA, kým CAS nevyniesol verdikt, napokon však aj arbitrážny súd potvrdil rozhodnutie UEFA.

AEK vypadol v prvom kole a Slavia skončila v druhom, takže rozhodnutie už prakticky nič nezmenilo.

Prípad Red Bull

Pôvodné pravidlo UEFA hovorilo o „kontrole alebo vplyve“ vo viacerých kluboch. V roku 2017, po tom, čo sa do Ligy majstrov kvalifikovali dva kluby zo skupiny Red Bull, Salzburg a Lipsko, sa to zmenilo na „rozhodujúci vplyv“ vo viacerých kluboch.

Salzburg vtedy urobil viacero zmien, aby vyhovel požiadavkám UEFA. Zmenil štruktúru predstavenstva, ukončil formálnu dohodu o spolupráci s Lipskom a znížil sponzorskú viditeľnosť Red Bullu.

UEFA dospela k záveru, že Red Bull nemá „rozhodujúci vplyv“ na chod viac ako jedného klubu a tak Salzburg aj Lipsko mohli štartovať v Lige majstrov.

Každoročná záležitosť

Kým v minulosti sa podobné prípady objavovali len sporadicky, súčasný stav v medzinárodnom futbale je taký, že sú každoročnou záležitosťou.

Podľa odhadov bude do roku 2030 na svete osemsto profesionálnych klubov, kde ich majiteľ vlastní aj iný futbalový klub. V súčasnosti je ich asi štyristo.

Pred sezónou 2023/2024 sa to napríklad týkalo aj dvojíc Aston Villa – Vitória de Guimaraes, Brighton – Union Saint-Gilloise a Toulouse – AC Miláno. Všetky kluby napokon mohli štartovať v európskych pohároch, keď ich majitelia spravili požadované zmeny, aby vlastnícka štruktúra klubov vyhovovala podmienkam UEFA.

Dva zaužívané spôsoby, ako vyhovieť pravidlám UEFA, sú buď znížiť podiel v jednom z klubov – takto to spravil majiteľ Brightonu Tony Bloom so svojím belgickým klubom Union Saint-Gilloise – alebo na určité obdobie previesť jeden z klubov na nezávislého správcu, aby žiadny jednotlivec nemohol uplatňovať vplyv na dva kluby súčasne.

Pred rokom sa riešila podobná situácia v súvislosti s Manchestrom City a Gironou. Oba kluby patria do City Football Group a oba sa kvalifikovali do Ligy majstrov.

Nice a Manchester United, ktoré hrali Európsku ligu, zase patria do portfólia INEOS Sport.

Tieto zainteresované kluby však pred rokom ešte pred 1. júnom zaviedli potrebné zmeny, aby sa vyhli trestu zo strany UEFA. Akcie Girony a Nice boli prevedené na nezávislého správcu na obdobie 12 mesiacov.

Keďže Girona a Manchester United sa v aktuálnej sezóne nekvalifikovali do Európy, kluby nemusia riešiť situáciu, či by UEFA akceptovala predĺženie tohto prevodu na ďalšie obdobie.

Dva vylúčené kluby

V tejto sezóne sa zmenil termín na vyriešenie vlastníckych situácií a z júna sa posunul na marec.

UEFA po prvý raz vo svojej histórii toto leto naozaj vylúčila kluby zo svojich súťaží odvolávajúc na pravidlo o viacnásobnom vlastníctve klubov.

Prvým z nich bol írsky tím Drogheda United, ktorého majiteľ, Trivela Group, vlastní aj dánsky klub Silkeborg.

Drogheda si vybojovala účasť v Európe v novembri minulého roku výhrou v Írskom pohári, napriek tomu majiteľ nedokázal vyriešiť situáciu tak, aby sa vyhol konfliktu záujmov.

Druhým vylúčeným klubom je práve DAC.

Fanúšikovia špekulujú nad tým, že majiteľ klubu Oszkár Világi, ktorého dcéra Réka Világi je oficiálne vlastníčkou maďarského klubu ETO FC Győr, v marci ešte ani netušil, že Győr sa môže tiež kvalifikovať do Európy.

Zverenci Balázsa Borbélya boli po jesennej časti bližšie k zóne zostupu ako k účasti v európskych pohároch, výborné jarné výkony im však zabezpečili štvrté miesto v tabuľke.

DAC však vo svojom stanovisku deklaroval, že situáciu riešil ešte pred deadlinom.

„Prevádzku oboch klubov zabezpečujú oddelené riadiace a kontrolné mechanizmy v súlade s prísnymi právnymi požiadavkami, ktoré boli zavedené ešte pred oficiálnym termínom UEFA – 1. marcom 2025,“ skonštatoval klub, ktorý sa obrátil na Športový arbitrážny súd CAS. 

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Slovensko»Manchester United áno, Dunajská Streda nie. Čo hovoria pravidlá UEFA a ako im vyhovieť
OSZAR »